Sport Strani nogomet

Ne treba strahovati

Rasplet koji nam ide na ruku: Slovačka i Wales remizirali, vrata prema Euru sada su nam širom otvorena

Cardiff City Stadium u istoimenoj prijestolnici Walesa gorjet će u nedjelju navečer kad se u utakmici 6. kola europskih kvalifikcija sučele domaći nogometaši i izabranici Zlatka Dalića, prenose Sportske novosti.

Gareth Bale i ostali igrači legendarnog Ryana Giggsa morat će tražiti pobjedu nakon slavlja Hrvatske na Poljudu i njihovog 1-1 remija u Trnavi u Slovačkoj. Unatoč vrijednom bodu u gostima i povoljnom rasporedu u nastavku, Velšani su ostali na četvrtom mjestu na ljestvici sa šest bodova i utakmicom manje od Hrvatske.

Slovaci su od početka lagano pleli mrežu oko gola gostujuće momčadi, no gostujući vratar Hennessey je rutinirano u ranoj fazi ogleda reagirao u dvije potencijalne opasnosti. A onda je iz naizgled nimalo obećavajuće prilike pao pogodak. Velšani su presjekli jednu loptu na sredini terena, James se na lijevoj strani oslobodio pratnje i nabacio u šesnaesterac gdje je najviši u skoku bio Moore i Dúbravka je bio nemoćan. Baš kao što to često u nogometu biva slučaj, nakon propuštenih prilika dolazi kazna.

Čim su zabili, Velšani još malo povukli pokušavajući ponovno zabiti iz kontri, ali do poluvremena rezultat se nije mijenjao. Imao je Mak u 37. minuti izglednu šansu za izjednačenje, ali je Hennessey još jednom dobro reagirao zatvorivši kut pa je lagano pokupio ne baš najbolje plasiranu loptu.

U samoj završnici potpuno otvorenog prvog poluvremena Wales je imao dvije prilike, ali je dva otvorena i slaba udarca Dúbravka bez problema primirio. U drugoj od te dvije situacije Bale je sebično pucao u ruke suparničkog vratara, a imao je puno bolja rješenja. Juraj Kucka je doslovno u zadnjim sekundama lijepo primio loptu, nanizao je dva suparnika, ali je nakon toga zakazao lošim udarcem pored lijeve vratnice.

Igrala se 50. minuta kad je nakon ubačaja Balea mrežu domaćina zaresao Roberts, ali je sudac ispravno zanemario učinjeno jer je prije toga Moore u skoku faulirao domaćeg vratara. Umjesto 2-0, nakon samo dvije minute na semaforu je stajalo 1-1. Iako su Slovaci zakomplicirali još jednu situaciju, činilo se da je otklonjena opasnost za vrata Walesa, Kucka je školski pokupio odbijenu loptu i volejom je spremio u mrežu.

Pogodak za najavne i odjavne špice sportskih emisija. Samo nekoliko minuta kasnije i Rusnák je uputio dobar udarac, ali je Hennessey opet pokazao da je dobar kao stari viski ili konjak s kojima dijeli “časno” ime pa je s punim pravom ponio epitet najboljeg igrača utakmice. Sudeći po prikazanom u Trnavi, “vatreni” nemaju od čega strahovati u sljedećoj utakmici.